ЧЕРВОНИЙ ПРОМІНЬ

"ЧЕРВОНИЙ ПРОМІНЬ"

Громадсько-політичне видання

Як вберегтися від ботулізму?

У звʼязку з виявленням 3 випадків захворювання на ботулізм у мешканців м. Києва (одна людина померла), що ймовірно повʼязані з вживанням вʼяленої риби промислового виробництва ТОВ «Чудо - Юдо» та ФОП Меркулов А.В. (місце розташування потужності операторів ринку - Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Богуна,11 та Кіровоградська область, Світловодський район, с. Павлівка, вул. Центральна,34-а), знову набуває актуальності профілактична складова цієї дуже небезпечної хвороби!

Що ж таке ботулізм? Ботулізм – гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті попадання в організм продуктів, води або аерозолів заражених спороутворюючої паличкою Clostridium botulinum.

Ботулінічний токсин всмоктується зі шлунково-кишкового тракту та легень у кров і розноситься по всьому організму, порушуючи діяльність нервових клітин, відповідальних за передачу збудження до м'язів. У першу чергу страждають м'язи очей, глотки і гортані, потім дихальні м'язи. Хворі вмирають від паралічу дихання.

Джерелом зараження ботулізмом можуть бути риба та рибні продукти, свинячі окости, причому всі відомі випадки ботулізму виникали після вживання окостів, приготовлених у домашніх умовах. В основному це трапляється через грубе порушення санітарних норм: вимушений забій тварини без ветеринарного огляду, забруднення туші землею, зберігання окостів без охолодження. Особливу небезпеку становлять сирокопчені окости.

Випадки захворювання після вживання овочевих консервантів зумовлюються забрудненням овочів землею та пилом, у яких є спори палички ботулізму.

Симптоми ботулізму:

Інкубаційний період ботулізмом рідко перевищує добу, найчастіше, складаючи кілька годин (4-6). Однак іноді може затягуватися до тижня і 10 днів. Тому спостереження за всіма людьми, які споживали одну їжу з хворим триває до 10 діб.

Гастроентерологічний варіант зустрічається найбільш часто і протікає по типу харчової токсикоінфекції, з болем в епігастрії, нудотою і блювотою, діареєю, нерідко хворі скаржаться на розлад проковтування їжі («ком у горлі»).

Початковий період ботулізмом, що протікає по очного варіанту, характеризується розладами зору: затуманення, мерехтіння «мушок», втрата чіткості і зниження гостроти зору. Іноді виникає гостра далекозорість.

Найнебезпечнішим за течією варіантом початкового періоду ботулізмом є гостра дихальна недостатність (раптово розвивається прогресуюча задишка, що поширюється, цианоз, порушення серцевого ритму). Вона розвивається вкрай швидко й загрожує летальним результатом через 3-4 години.

Профілактика:

Профілактичні заходи ботулізму - суворе дотримання санітарно-гігієнічним норм при виготовленні продуктів харчування.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль у животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників. Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

Будьте обережні при вживанні рибної продукції. Пам’ятайте про ймовірну загрозу здоровʼю та \або життю при вживанні вʼяленої риби промислового виробництва ТОВ «Чудо - Юдо» та ФОП Меркулов А.В. (місце розташування потужності операторів ринку - Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Богуна,11 та Кіровоградська область, Світловодський район, с. Павлівка, вул. Центральна,34-а)

Начальник відділу управління
Держпродспоживслужби в Запорізькому районі Звєрєв Геннадій.

 Comments (0)

Leave Comment